LP38693MPX-3.3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP38693MPX-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP38693MPX-3.3
Manufacturer N/A
Description 500-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-223 -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 41516 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:SOT-223-5
Series:-
Protection Features:Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-261-5, TO-261AB
PSRR:55dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 500mA SOT-223-5
Current - Supply (Max):100µA
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:500mA