LP38692SDX-2.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP38692SDX-2.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP38692SDX-2.5
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 2.5V 1A 6WSON
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:6-WSON (3x3)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:55dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 1A 6-WSON (3x3)
Current - Supply (Max):100µA
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:1A