LP38692SD-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP38692SD-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP38692SD-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description 1-A, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 6-WSON -40 to 125
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 20872 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):1V @ 1A
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):10V
Supplier Device Package:6-WSON (3x3)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:6-WDFN Exposed Pad
PSRR:55dB (120Hz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP38692SD-3.3/NOPBTR
LP38692SD33NOPB
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A 6-WSON (3x3)
Current - Supply (Max):100µA
Current - Quiescent (Iq):55µA
Current - Output:1A