LP2985ITP-2.8/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2985ITP-2.8/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2985ITP-2.8/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5DSBGA
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-UFBGA, DSBGA
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP2985ITP-2.8
LP2985ITP-2.8-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 5-DSBGA
Current - Supply (Max):2.5mA
Current - Quiescent (Iq):95µA
Current - Output:150mA