LP2985ITL-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2985ITL-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2985ITL-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 3.3V 150MA 5DSBGA
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:5-DSBGA (1.41x1.08)
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:5-WFBGA, DSBGA
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:LP2985ITL-3.3
LP2985ITL-3.3-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 150mA 5-DSBGA (1.41x1.08)
Current - Supply (Max):2.5mA
Current - Quiescent (Iq):95µA
Current - Output:150mA