LP2985IM5X-3.8
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2985IM5X-3.8 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2985IM5X-3.8
Manufacturer N/A
Description
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 2619 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.8V 150mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):2.5mA
Current - Quiescent (Iq):95µA
Current - Output:150mA