LP2985IM5X-3.1/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LP2985IM5X-3.1/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LP2985IM5X-3.1/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG LINEAR 3.1V 150MA SOT23-5
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 150mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.1V 150mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):2.5mA
Current - Quiescent (Iq):95µA
Current - Output:150mA