LNT2W562MSEJ
Nichicon
LNT2W562MSEJ
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNT2W562MSEJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT2W562MSEJ
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:24.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:33.74A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Height - Seated (Max):5.906" (150.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5600µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:5600µF