LNT2W332MSEG
Nichicon
LNT2W332MSEG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNT2W332MSEG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT2W332MSEG
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:16.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.1A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:493-9070
LNT2W332MSEG-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Height - Seated (Max):6.024" (153.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3300µF