LNT2W332MSEHBN
Buy LNT2W332MSEHBN with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT2W332MSEHBN
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:17.1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.94A @ 10kHz
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Height - Seated (Max):5.236" (133.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3300µF