LNT2A332MSE
Nichicon
LNT2A332MSE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNT2A332MSE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT2A332MSE
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:3.3A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.795A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:493-8979
LNT2A332MSE-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3300µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:3300µF