LNT2A153MSEB
Buy LNT2A153MSEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT2A153MSEB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:7.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:11.7A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Height - Seated (Max):4.055" (103.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:15000µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:15000µF