LNT1J683MSEB
Buy LNT1J683MSEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT1J683MSEB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 68000UF 20% 63V SCREW
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:13.5A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.25A @ 10kHz
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:68000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:68000µF