LNT1J473MSEB
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNT1J473MSEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNT1J473MSEB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:63V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
Series:LNT
Ripple Current @ Low Frequency:11.2A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:16.8A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:1.126" (28.60mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:47000µF 63V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47000µF