LNK2W562MSEJBB
Nichicon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LNK2W562MSEJBB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LNK2W562MSEJBB
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.543" Dia (90.00mm)
Series:LNK
Ripple Current @ Low Frequency:18.6A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:26.04A @ 10kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:29 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Height - Seated (Max):4.843" (123.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:5600µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:5600µF