LMK042BJ102MC-W
Taiyo Yuden
LMK042BJ102MC-W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LMK042BJ102MC-W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LMK042BJ102MC-W
Manufacturer Taiyo Yuden
Description CAP CER 1000PF 10V X5R 01005
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
40000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:10V
Tolerance:±20%
Thickness (Max):0.009" (0.22mm)
Temperature Coefficient:X5R
Size / Dimension:0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Series:M
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:01005 (0402 Metric)
Other Names:LMK042BJ102MCW
RM LMK042 BJ102MC-W
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount, MLCC
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lead Style:-
Lead Spacing:-
Height - Seated (Max):-
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:1000pF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric)
Capacitance:1000pF