LM723H
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM723H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM723H with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM723H |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 150 mA Adjustable Output Linear Regulator / LDO 10-TO-100 -55 to 150 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $12.571 | $11.348 | $10.235 | $10.013 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2V |
| Voltage - Output (Max): | 37V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Supplier Device Package: | TO-100-10 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-100-10 Metal Can |
| PSRR: | 86dB ~ 74dB (50Hz ~ 10kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-39025 LM723H-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2 V ~ 37 V 150mA TO-100-10 |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | Current Limit, Frequency Control |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM723H, use the request quote form to request LM723H pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM723H.The price and lead time for LM723H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM723H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

