LM723CD013TR
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM723CD013TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM723CD013TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM723CD013TR |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | High precision voltage regulator |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.257 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | - |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2V |
| Voltage - Output (Max): | 37V |
| Voltage - Input (Max): | 40V |
| Supplier Device Package: | 14-SO |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR: | 86db ~ 74dB (100Hz ~ 10kHz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-1595-2 |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 2 V ~ 37 V 150mA 14-SO |
| Current - Quiescent (Iq): | 4mA |
| Current - Output: | 150mA |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM723 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM723CD013TR, use the request quote form to request LM723CD013TR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM723CD013TR.The price and lead time for LM723CD013TR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM723CD013TR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

