LM71CIMFX/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM71CIMFX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM71CIMFX/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM71CIMFX/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | ±1.5C Temperature Sensor with SPI Interface 5-SOT-23 -40 to 150 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.033 | $0.933 | $0.841 | $0.823 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.65 V ~ 5.5 V |
|---|---|
| Test Condition: | -10°C ~ 65°C (-40°C ~ 150°C) |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Digital, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -40°C ~ 150°C |
| Resolution: | 13 b |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| Output Type: | SPI |
| Other Names: | 296-44279-2 LM71CIMFX/NOPB-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 150°C |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Digital, Local -40°C ~ 150°C 13 b SOT-23-5 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | 1.5°C (-2°C, 3°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM71CIMFX/NOPB, use the request quote form to request LM71CIMFX/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM71CIMFX/NOPB.The price and lead time for LM71CIMFX/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM71CIMFX/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
