LM61CIZ/LFT2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM61CIZ/LFT2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM61CIZ/LFT2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM61CIZ/LFT2 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | ±3C analog output temperature sensor with 10mV/C gain & TO-92 option 3-TO-92 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.599 | $0.541 | $0.488 | $0.477 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 10 V |
|---|---|
| Test Condition: | 25°C (-30°C ~ 100°C) |
| Supplier Device Package: | TO-92-3 |
| Series: | - |
| Sensor Type: | Analog, Local |
| Sensing Temperature - Remote: | - |
| Sensing Temperature - Local: | -30°C ~ 100°C |
| Resolution: | 10mV/°C |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Output Type: | Analog Voltage |
| Operating Temperature: | -30°C ~ 100°C |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Shutdown Mode |
| Detailed Description: | Temperature Sensor Analog, Local -30°C ~ 100°C 10mV/°C TO-92-3 |
| Accuracy - Highest (Lowest): | ±3°C (±4°C) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM61CIZ/LFT2, use the request quote form to request LM61CIZ/LFT2 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM61CIZ/LFT2.The price and lead time for LM61CIZ/LFT2 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM61CIZ/LFT2.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
