LM4950TS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4950TS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM4950TS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM4950TS |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono/2-CH Stereo 7.5W Class-AB 10-Pin(9+Tab) TO-263 Tube |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.989 | $1.795 | $1.619 | $1.584 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply: | 9.6 V ~ 16 V |
|---|---|
| Type: | Class AB |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-9 |
| Series: | Boomer® |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-10 (9 Leads + Tab) |
| Output Type: | 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) |
| Other Names: | 296-49736 LM4950TS-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Max Output Power x Channels @ Load: | 7.5W x 1 @ 8 Ohm; 3.1W x 2 @ 4 Ohm |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | Depop, Short-Circuit and Thermal Protection, Shutdown |
| Detailed Description: | Amplifier IC 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) Class AB DDPAK/TO-263-9 |
| Base Part Number: | LM4950 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM4950TS, use the request quote form to request LM4950TS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM4950TS.The price and lead time for LM4950TS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM4950TS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
