LM43603DSUR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM43603DSUR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM43603DSUR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM43603DSUR |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 3.5V to 36V, 3A Synchronous Step-Down Voltage Converter 16-SON -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.831 | $2.555 | $2.305 | $2.255 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | 28V |
| Voltage - Input (Min): | 3.5V |
| Voltage - Input (Max): | 36V |
| Topology: | Buck |
| Synchronous Rectifier: | Yes |
| Supplier Device Package: | 16-SON (5.1x4.1) |
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 16-VFDFN Exposed Pad |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Down |
| Frequency - Switching: | 200kHz ~ 2.2MHz |
| Detailed Description: | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 1V 1 Output 3A 16-VFDFN Exposed Pad |
| Current - Output: | 3A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM43603DSUR, use the request quote form to request LM43603DSUR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM43603DSUR.The price and lead time for LM43603DSUR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM43603DSUR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
