LM43602PWPEVM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM43602PWPEVM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM43602PWPEVM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM43602PWPEVM |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | EVAL MODULE FOR LM43602 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Not applicable / Not applicable |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $30.11 | |||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 3.3V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 3.5 V ~ 36 V |
| Utilized IC / Part: | LM43602 |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | SIMPLE SWITCHER® |
| Regulator Topology: | Buck |
| Outputs and Type: | 1, Non-Isolated |
| Other Names: | 296-44307 LM43602PWPEVM-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Main Purpose: | DC/DC, Step Down |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Not applicable / Not applicable |
| Frequency - Switching: | 500kHz |
| Detailed Description: | LM43602 SIMPLE SWITCHER® DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 2A |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM43602PWPEVM, use the request quote form to request LM43602PWPEVM pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM43602PWPEVM.The price and lead time for LM43602PWPEVM depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM43602PWPEVM.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
