LM4040DEM3X-2.5/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM4040DEM3X-2.5/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM4040DEM3X-2.5/NOPB
Manufacturer N/A
Description 100-ppm/C precision micropower shunt voltage reference 3-SOT-23
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 40960 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Input:-
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:150ppm/°C
Reference Type:Shunt
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type:Fixed
Other Names:296-43052-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:35µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:35 Weeks
Detailed Description:Shunt Voltage Reference IC ±1% 15mA SOT-23-3
Current - Supply:-
Current - Output:15mA