LM3940IS-3.3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3940IS-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM3940IS-3.3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM3940IS-3.3 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 1-A, low-dropout voltage regulator for 5-V to 3.3-V conversion 3-DDPAK/TO-263 -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.596 | $1.441 | $1.30 | $1.272 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.2V @ 100mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 7.5V |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | LM3940IS33 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A DDPAK/TO-263-3 |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM3940 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM3940IS-3.3, use the request quote form to request LM3940IS-3.3 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM3940IS-3.3.The price and lead time for LM3940IS-3.3 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM3940IS-3.3.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
