LM3940IT-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3940IT-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM3940IT-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM3940IT-3.3/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 1-A, low-dropout voltage regulator for 5-V to 3.3-V conversion 3-TO-220 -40 to 125 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.154 | $1.041 | $0.939 | $0.919 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.2V @ 100mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 7.5V |
| Supplier Device Package: | TO-220-3 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| PSRR: | - |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | *LM3940IT-3.3/NOPB LM3940IT33NOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 1A TO-220-3 |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | - |
| Base Part Number: | LM3940 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM3940IT-3.3/NOPB, use the request quote form to request LM3940IT-3.3/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM3940IT-3.3/NOPB.The price and lead time for LM3940IT-3.3/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM3940IT-3.3/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
