LM393DR2GH
AMI Semiconductor / ON Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM393DR2GH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM393DR2GH with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM393DR2GH |
|---|---|
| Manufacturer | AMI Semiconductor / ON Semiconductor |
| Description | IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 2500 pcs | 5000 pcs | 12500 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.073 | $0.066 | $0.058 | |||
| 25000 pcs | 62500 pcs | 125000 pcs | |||
| $0.055 | $0.048 | $0.047 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 5mV @ 30V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | - |
| Series: | - |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | - |
| Output Type: | CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names: | LM393DR2GH-ND LM393DR2GHOSTR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | - |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 2 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose CMOS, DTL, ECL, MOS, Open-Collector, TTL |
| Current - Quiescent (Max): | 2.5mA |
| Current - Output (Typ): | 16mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max): | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM393DR2GH, use the request quote form to request LM393DR2GH pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM393DR2GH.The price and lead time for LM393DR2GH depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM393DR2GH.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
