LM393DR
onsemi
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM393DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM393DR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM393DR |
|---|---|
| Manufacturer | onsemi |
| Description | LM Series 36 V 250 nA Surface Mount Low Offset Voltage Dual Comparator SOIC-8 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.148 | $0.134 | $0.121 | $0.118 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Supply, Single/Dual (±): | 2 V ~ 36 V, ±1 V ~ 18 V |
|---|---|
| Voltage - Input Offset (Max): | 7mV @ 5V |
| Type: | General Purpose |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | Trophy |
| Propagation Delay (Max): | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type: | CMOS, MOS, Open-Collector, TTL |
| Other Names: | LM393DR-BZ LM393DRTR |
| Operating Temperature: | 0°C ~ 70°C |
| Number of Elements: | 2 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Hysteresis: | - |
| Detailed Description: | Comparator General Purpose CMOS, MOS, Open-Collector, TTL 8-SOIC |
| Current - Quiescent (Max): | 2.5mA |
| Current - Output (Typ): | 6mA @ 5V |
| Current - Input Bias (Max): | 0.25µA @ 5V |
| CMRR, PSRR (Typ): | - |
| Base Part Number: | LM393 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM393DR, use the request quote form to request LM393DR pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM393DR.The price and lead time for LM393DR depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM393DR.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
