LM385M3X-2.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM385M3X-2.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM385M3X-2.5
Manufacturer N/A
Description Voltage Ref, Shunt, 2.5V, SOT-23-3; Volt; Msl: Msl 1 Illimit; Svhc: No Svhc (15-JAN-2019)
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 40317 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Input:-
Tolerance:±3%
Temperature Coefficient:150ppm/°C
Supplier Device Package:SOT-23-3
Series:-
Reference Type:Shunt
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Output Type:Fixed
Other Names:LM385M3X-2.5TR
Operating Temperature:0°C ~ 70°C (TA)
Noise - 10Hz to 10kHz:120µVrms
Noise - 0.1Hz to 10Hz:-
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Detailed Description:Shunt Voltage Reference IC ±3% 20mA SOT-23-3
Current - Supply:-
Current - Output:20mA