LM3743MMX-300
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3743MMX-300 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM3743MMX-300
Manufacturer N/A
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 123 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):3 V ~ 5.5 V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:10-VSSOP
Series:-
Serial Interfaces:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Output Type:Transistor Driver
Output Phases:1
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Outputs:1
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Function:Step-Down
Frequency - Switching:300kHz
Duty Cycle (Max):91%