LM3743-300EVAL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3743-300EVAL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM3743-300EVAL
Manufacturer N/A
Description BOARD EVALUATION LM3743-300
Lead Free Status / RoHS Status Not applicable / Not applicable
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage - Output:1.2V
Voltage - Input:3 V ~ 5.5 V
Utilized IC / Part:LM3743
Supplied Contents:Board(s)
Series:-
Regulator Topology:Buck
Outputs and Type:1, Non-Isolated
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Main Purpose:DC/DC, Step Down
Frequency - Switching:300kHz
Detailed Description:LM3743 - DC/DC, Step Down 1, Non-Isolated Outputs Evaluation Board
Current - Output:13A