LM3676SDX-3.3/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM3676SDX-3.3/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LM3676SDX-3.3/NOPB
Manufacturer N/A
Description IC REG BUCK 3.3V 0.6A SYNC 8WSON
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Min):2.9V
Voltage - Input (Max):5.5V
Topology:Buck
Synchronous Rectifier:Yes
Supplier Device Package:8-WSON (3x3)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:8-WFDFN Exposed Pad
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C (TA)
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Function:Step-Down
Frequency - Switching:2MHz
Detailed Description:Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 600mA 8-WFDFN Exposed Pad
Current - Output:600mA