LM2682MM/NOPB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LM2682MM/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LM2682MM/NOPB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LM2682MM/NOPB |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 1mA 8-TSSOP, 8-MSOP (.118", 3.mm Width) |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.156 | $1.043 | $0.941 | $0.921 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | -Vin, 2Vin |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 2V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Negative |
| Other Names: | LM2682MM/NOPBTR LM2682MMNOPB |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 20 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Ratiometric |
| Frequency - Switching: | 6kHz |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Negative Fixed -Vin, 2Vin 1 Output 10mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Output: | 10mA |
| Base Part Number: | LM2682 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LM2682MM/NOPB, use the request quote form to request LM2682MM/NOPB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LM2682MM/NOPB.The price and lead time for LM2682MM/NOPB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LM2682MM/NOPB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
