LGG2Z152MELC30
Nichicon
LGG2Z152MELC30
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGG2Z152MELC30 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGG2Z152MELC30
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 1500UF 20% 180V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 190 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:180V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LGG
Ripple Current @ Low Frequency:2.35A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.525A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-8112
LGG2Z152MELC30-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:35 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1500µF 180V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:1500µF