LGG2W681MELC50
Nichicon
LGG2W681MELC50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LGG2W681MELC50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LGG2W681MELC50
Manufacturer Nichicon
Description CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:LGG
Ripple Current @ Low Frequency:1.91A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7313A @ 50kHz
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:493-8237
LGG2W681MELC50-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:35 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:680µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Capacitance:680µF