LED40W-054-C0700-277
Buy LED40W-054-C0700-277 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LED40W-054-C0700-277
Manufacturer Thomas Research Products
Description LED POWER SUPPLY
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Weight:-
Voltage - Output:18 ~ 54 V
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.1mm x 32.0mm)
Series:LED-40W
Ratings:IP66, NEMA 4
Power (Watts):37.8W
Other Names:95006835
Operating Temperature:-
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:86%
Dimming:-
Detailed Description:700mA 18 ~ 54 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):700mA