LED40W-024-C1670-D-HV
Thomas Research Products
LED40W-024-C1670-D-HV
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LED40W-024-C1670-D-HV with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LED40W-024-C1670-D-HV
Manufacturer Thomas Research Products
Description LED DRIVER CC AC/DC 8-24V 1.67A
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 15 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
Data sheet
Weight:0.687 lb (311.62g)
Voltage - Output:8 ~ 24 V
Voltage - Input (Min):312VAC
Voltage - Input (Max):528VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.78" L x 2.80" W x 1.26" H (96.0mm x 71.0mm x 32.0mm)
Series:LED40W-HV
Ratings:IP66, NEMA 4
Power (Watts):40W
Other Names:1121-1591
Operating Temperature:-
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Features:OCP, OVP, SCP
Efficiency:85%
Dimming:Analog
Detailed Description:1.67A 8 ~ 24 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):1.67A