LDO10C-005W05-SJ
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDO10C-005W05-SJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDO10C-005W05-SJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDO10C-005W05-SJ |
|---|---|
| Manufacturer | Artesyn |
| Description | DC/DC Converters Non-Isolated Point of Load 50W 0.59-5.1V 10A Surface Mount |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $15.165 | $13.688 | $12.346 | $12.078 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.59 ~ 5.1 V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 13.8V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 0.65" L x 0.41" W x 0.52" H (16.5mm x 10.4mm x 13.1mm) |
| Series: | LDO10C |
| Power (Watts): | 50W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | Module |
| Other Names: | 454-1283 LDO10C005W05SJ |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency: | 94% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.59 ~ 5.1 V 10A 3V - 13.8V Input |
| Current - Output (Max): | 10A |
| Control Features: | Enable, Active High |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDO10C-005W05-SJ, use the request quote form to request LDO10C-005W05-SJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDO10C-005W05-SJ.The price and lead time for LDO10C-005W05-SJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDO10C-005W05-SJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

