LDO03C-005W05-VJ
Astec America (Artesyn Embedded Technologies)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDO03C-005W05-VJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDO03C-005W05-VJ with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDO03C-005W05-VJ |
|---|---|
| Manufacturer | Astec America (Artesyn Embedded Technologies) |
| Description | DC DC CONVERTER 0.59-5.1V 15W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $8.58 | $8.458 | $8.335 | $8.09 | ||
| 50 pcs | 210 pcs | 420 pcs | 630 pcs | ||
| $7.844 | $7.599 | $7.354 | $6.864 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 0.59 ~ 5.1 V |
| Voltage - Input (Min): | 3V |
| Voltage - Input (Max): | 13.8V |
| Type: | Non-Isolated PoL Module |
| Size / Dimension: | 0.41" L x 0.37" W x 0.65" H (10.4mm x 9.4mm x 16.5mm) |
| Series: | LDO03C |
| Power (Watts): | 15W |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | 5-SIP Module |
| Other Names: | 454-1789 LDO03C-005W05-VJ-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, SCP |
| Efficiency: | 90% |
| Detailed Description: | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.59 ~ 5.1 V 3A 3V - 13.8V Input |
| Current - Output (Max): | 3A |
| Control Features: | Enable, Active High |
| Applications: | ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDO03C-005W05-VJ, use the request quote form to request LDO03C-005W05-VJ pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDO03C-005W05-VJ.The price and lead time for LDO03C-005W05-VJ depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDO03C-005W05-VJ.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

