LDLN025PU29R
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDLN025PU29R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDLN025PU29R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDLN025PU29R |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.35 | $0.316 | $0.285 | $0.279 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.25V @ 250mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.9V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 4-DFN (1x1) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 4-XDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-17264-1 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 24 Weeks |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.9V 250mA 4-DFN (1x1) |
| Current - Supply (Max): | 425µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 25µA |
| Current - Output: | 250mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDLN025PU29R, use the request quote form to request LDLN025PU29R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDLN025PU29R.The price and lead time for LDLN025PU29R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDLN025PU29R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
