LDLN025M18R
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDLN025M18R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDLN025M18R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDLN025M18R |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5 |
| Lead Free Status / RoHS Status |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.348 | $0.324 | $0.312 | $0.30 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.2V @ 250mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.8V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | SOT-23-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SC-74A, SOT-753 |
| PSRR: | 80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-17804-2 LDLN025M18R-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC 1 Output 250mA SOT-23-5 |
| Current - Supply (Max): | 425µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 25µA |
| Current - Output: | 250mA |
| Control Features: | Enable |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDLN025M18R, use the request quote form to request LDLN025M18R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDLN025M18R.The price and lead time for LDLN025M18R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDLN025M18R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
