LDK120PU12R
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LDK120PU12R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LDK120PU12R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LDK120PU12R |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | IC REG LINEAR 1.2V 200MA 6DFN |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 3000 pcs | 6000 pcs | 15000 pcs | 30000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.261 | $0.243 | $0.234 | $0.225 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.3V @ 200mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 6-DFN (1.2x1.3) |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-XFDFN |
| PSRR: | 55dB (120Hz ~ 10kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-14680-2 LDK120PU12R-ND |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 200mA 6-DFN (1.2x1.3) |
| Current - Supply (Max): | 100µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 60µA |
| Current - Output: | 200mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | LDK120 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LDK120PU12R, use the request quote form to request LDK120PU12R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LDK120PU12R.The price and lead time for LDK120PU12R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LDK120PU12R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
