LD39100PU12RY
STMicroelectronics
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD39100PU12RY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy LD39100PU12RY with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | LD39100PU12RY |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Description | LDO Voltage Regulators 1 A low quiescent current low noise voltage regulator |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.986 | $0.89 | $0.802 | $0.785 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.4V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.2V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Supplier Device Package: | 6-DFN (3x3) |
| Series: | Automotive, AEC-Q100 |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 6-VDFN Exposed Pad |
| PSRR: | 65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 497-16699-2 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 125°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 3 (168 Hours) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 40 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.2V 1A 6-DFN (3x3) |
| Current - Supply (Max): | 300µA |
| Current - Quiescent (Iq): | 50µA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | Enable, Power Good |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply LD39100PU12RY, use the request quote form to request LD39100PU12RY pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number LD39100PU12RY.The price and lead time for LD39100PU12RY depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# LD39100PU12RY.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

