LD2982AM35R
STMicroelectronics
LD2982AM35R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD2982AM35R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD2982AM35R
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC REG LINEAR 3.5V 50MA SOT23-5
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.225V @ 50mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.5V 50mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):1.2mA
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:50mA