LD2982AM50R
STMicroelectronics
LD2982AM50R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD2982AM50R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD2982AM50R
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC Reg Ldo 5V 50MA SOT23-5
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 1442 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.225V @ 50mA
Voltage - Output (Min/Fixed):5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-23-5
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:SC-74A, SOT-753
PSRR:45dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-3488-2
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 50mA SOT-23-5
Current - Supply (Max):1.2mA
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:50mA