LD2981ABU33TR
STMicroelectronics
LD2981ABU33TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD2981ABU33TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD2981ABU33TR
Manufacturer STMicroelectronics
Description LD2981 Series 100 mA 3.3 V Fixed Output LDO Regulator with Inhibit SOT-89
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 33687 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.375V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-89-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-243AA
PSRR:63dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-1524-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 3.3V 100mA SOT-89-3
Current - Supply (Max):2.6mA
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:100mA