LD2981ABU18TR
STMicroelectronics
LD2981ABU18TR
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy LD2981ABU18TR with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. LD2981ABU18TR
Manufacturer STMicroelectronics
Description IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT89-3
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Dropout (Max):0.375V @ 100mA
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage - Input (Max):16V
Supplier Device Package:SOT-89-3
Series:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:TO-243AA
PSRR:63dB (1kHz)
Output Type:Fixed
Output Configuration:Positive
Other Names:497-1523-1
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Number of Regulators:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.8V 100mA SOT-89-3
Current - Supply (Max):2.6mA
Current - Quiescent (Iq):150µA
Current - Output:100mA