L6R12H-090
Curtis Industries
L6R12H-090
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L6R12H-090 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L6R12H-090
Manufacturer Curtis Industries
Description AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 319 pcs
Reference Price
Data sheet
Voltage - Output:9V
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Size / Dimension:2.91" L x 1.14" W x 1.89" H (73.9mm x 29.0mm x 48.0mm)
Series:Tri-Mag®, L6R12H (12W)
Region Utilized:North America
Power (Watts):9W
Polarization:-
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Other Names:364-1263
Operating Temperature:10°C ~ 40°C
No Load Power Consumption:100mW (Max)
Efficiency:Level VI
Detailed Description:9V 9W AC/DC External Wall Mount Adapter Fixed Blade Input
Current - Output (Max):1A
Cord Length:59" (1.50m)