L60S060.T
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L60S060.T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L60S060.T
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description FUSE CRTRDGE 60A 600VAC CYLINDR
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:600V
Size / Dimension:0.811" Dia x 2.780" L (20.60mm x 70.60mm)
Series:POWR-GARD® L60S
Response Time:Fast
Packaging:Bulk
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Other Names:L60S 60
L60S060
L60S60
Operating Temperature:-
Mounting Type:Bolt Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Fuse Type:Cartridge
Features:-
Current Rating:60A