L2006D5RP
Hamlin / Littelfuse
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy L2006D5RP with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. L2006D5RP
Manufacturer Hamlin / Littelfuse
Description TRIAC SENS GATE 200V 6A TO252
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Off State:200V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1.3V
Triac Type:Logic - Sensitive Gate
Supplier Device Package:TO-252, (D-Pak)
Series:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:TRIAC Logic - Sensitive Gate 200V 6A Surface Mount TO-252, (D-Pak)
Current - On State (It (RMS)) (Max):6A
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):50A, 60A
Current - Hold (Ih) (Max):10mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):5mA